Archiwum bloga

wtorek, 22 grudnia 2015

Ile możemy zjeść w święta




W Wigilie Bożego Narodzenia na każdym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Każdej z potraw powinniśmy spróbować, a co jeśli jesteśmy na diecie. Jak nie ulec tym wszystkim smakołykom na stole? Kolejne dni to również spotkania przy suto nakrytym rodzinnym stole. Dużo jedzenia i mało ruchu w okresie świąt gwarantują nam dodatkowe zbędnie kilogramy. W świąteczne dni potrafimy nawet trzykrotnie przekroczyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
                Należy pamiętać, że wybierając rozsądnie w tym, co jemy oraz w jaki sposób przygotowujemy nasze potrawy wigilijne możemy uniknąć niechcianych dodatkowych kilogramów. Po pierwsze postarajmy się przygotować nasze ulubione potrawy ta by zawierały mniej kalorii. Dodatek mniejszej ilości tłuszczu czy cukru nieznacznie zmniejszy walory smakowe, a znacznie obniży ilość kalorii w naszych daniach.
Jeśli chcemy zjeść rybę wybierajmy tą bez panierki, pieczoną, a niesmażoną na głębokim oleju. Ciasta też nie zawsze muszą być polane grubą warstwą lukru. Zamiast słodziutkiego sernika polanego czekoladą lepszą a równie smaczną propozycją dla osób na diecie będzie np. keks. Pamiętajcie, co za dużo to nie zdrowo. Święta nie mogą być dla nas czasem bezkarnego jedzenia.

Jak zachować umiar w tym ile zjemy w czasie świąt?
·         Jedz na małym talerzyku, oszukasz w ten sposób wzrok
·         Jedz wolno i żuj dokładnie
·         Nie zapomni o jedzeniu warzyw, warto postarać się o to by na świątecznym stole znalazły się świeże warzywa np. w postaci surówki.  
·         Nakładaj małe porcje
·         Zrezygnuj z tłustych sosów i zasmażek
·         Unikaj przejadania się
           No i najważniejsze SKOŃCZ JEŚĆ, KIEDY CZUJESZ SIĘ NAJEDZONY!!!!

poniedziałek, 21 grudnia 2015

Ile kalorii mają potrawy wigilijne?



KARP
Historia karpia i jego popularność zaczęła się od Śląska to tam za pośrednictwem Austriaków i Czechów trafił na Polskie stoły. Karp początkowo był rybą bardzo drogą, dlatego stał się symbolem bogactwa i dostatku. Jego obecność na wigilijnym stole, a także łuska karpia schowana do portfela gwarantuje nam pomyślność finansową przez cały rok.
 W 100 g gotowanego karpia znajduję się 110 kcal.  Karp w galarecie z warzywami 136 kcal. Smażony karp na oleju bez panierki 185 kcal. Dlatego jeśli jesteś na diecie, proponujemy wybrać karpia w galarecie, zamiast smażonej ryby, która jest daniem wysokokaloryczny.

BARSZCZ Z USZKAMI
Barszcz z uszkami to tradycyjna polska zupa podawana w czasie Wigilii Bożego Narodzenia. Wigilijny barszcz jest zupą postną, gotowaną jedynie na suszonych grzybach i włoszczyźnie, a nie na wywarze mięsnym. Przygotowywany jest na zakwasie buraczanym. W ostatnich latach barszcz coraz częściej przygotowywany jest z koncentratu.  
Czysty barszcz czerwony w 100ml zawiera 34kcal. Sam barszcz zawiera niewiele kalorii, jego kaloryczność znacznie podnosi dodatek uszek. Dodatek 5 małych uszek zwiększa już jego kaloryczność o 90 kcal. Porcja 200 ml zupy i 10 uszek to około 250 kcal. 

ZUPA GRZYBOWA
Zupa grzybowa przygotowywana jest na wywarze warzywnym z dodatkiem grzybów. Przygotowywana z różnych gatunków grzybów, podawana często z kluskami lub makaronem, zabielana śmietaną.
W 200ml zupy grzybowej znajduje się ok. 60 kcal. Porcja grzybowa z makaronem, kluskami może osiągnąć już nawet ok. 300kcal. Wpływ na kaloryczność zupy ma także zawartość tłuszczu w śmietanie, którą zabielana jest zupa. Należy również pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne, dlatego dodajemy do nie przyprawy ułatwiające trawienie takie jak czarny pieprz, koperek. Grzyby poza walorami smakowymi wnoszą do naszej diety znikomą wartość odżywczą